אודות החוג

צרו קשר

מזכירות החוג: אורלית קיסר
שעות קבלה: א' - 11:30-14:30, ב'-ה' - 10:00-13:00
מדעי הרוח, חדר 4607
02-5883936, orlitk@savion.huji.ac.il

ראש החוג:  פרופ' יוסי מורי
yossi.maurey@mail.huji.ac.il

יועץ לתלמידי .B.A ו-.M.A: ד"ר אסף שלג
02-5882253, shelleg.assaf@mail.huji.ac.il

 

מוסיקה להמונים: קונצרט בטהובן באמפיתאטרון החדש. בשורה הראשונה (משמאל לימין): ד"ר יהודה לייב מאגנס, מנחם אוסישקין וסר ארתור ווקופ. 1.1.1927

f049c8edaa2900cea699888f5b089385

c403d7595d0a98a60ec3d50e8f5ed89d

על החוג

למה ללמוד במדעי הרוח?

 

מדעי הרוח באוניברסיטה העברית ממשיכים למלא תפקיד מכריע בפיתוח מנהיגי העתיד של החברה האזרחית בישראל. קובעי מדיניות, יזמי הייטק, רופאים, מדענים, שופטים, מומחים בתחומים שלהם, ועוד. אבל כדי להפוך למנהיגים, הם תלויים בהכשרה נוספת שמגיעה רק ממדעי הרוח. באמצעות מדעי הרוח אנו לומדים על הדברים שבעצם הופכים אותנו לאנושיים: אמפתיה, יצירתיות ויופי. רוב המעסיקים מסכימים כי גם הכשרה ספציפית לתחום, וגם השכלה הומניסטית חזקה, הוא החשוב ביותר עבור בוגרי האוניברסיטה כדי להצליח בקריירה לטווח הארוך.

למה ללמוד מוסיקולוגיה?

המוסיקולוגיה - ההיסטוריה, ההקשרים התרבותיים והפרשנות של המוסיקה - היא אולי התחום ההומניסטי הנגיש ביותר עבור סטודנטים רבים, במיוחד עבור תלמידים ישראלים שכבר יש להם רקע מוזיקלי. כפי שאמר אלברט איינשטיין, "המדענים הגדולים ביותר הם גם אמנים." המוסיקולוגיה מספקת גשר בין ידע אשר מניע את ההצלחה כלכלית במאה ה -21 לבין ידע המבטיח חיים מאושרים ומלאי סיפוק. עבור תלמידים רבים שיירשמו לאחד מהחוגים באוניברסיטה העברית, המוסיקולוגיה מספקת את המרחב לחקור כיצד ליצור חיים מלאי משמעות והנאה בעבור עצמם ובעבור קהילותיהם.

מה לומדים בחוג?

תכניות הלימודים בחוג מציעות מגוון של קורסים בשלוש מגמות התמחות עיקריות: היסטוריה של המוסיקה במערב, אתנומוסיקולוגיה ותיאוריה מוסיקלית. בחוג מלמדים חוקרים בעלי שם אשר שמים דגש על ההקשרים המקומיים, הגלובליים ועל רב תחומיות. התכניות מתמודודת עם שאלות היסוד ובכללן: דינמיקת השינוי של המוסיקה על ציר הזמן ההיסטורי; האם המוסיקה משתנה באורח אבולוציוני, או תוך תהפוכות סגנוניות? מהם החוקים התחביריים של "שפת המוסיקה"; כיצד צלילים, אקורדים או ערכים ריתמיים מצטרפים זה לזה? כיצד אנו קולטים מוסיקה ולמה היא מרגשת אותנו? כיצד מוסיקה עשויה לשקף מצב רגשי ואפילו מציאות פוליטית-חברתית? מה מאפיין תרבויות מוסיקליות שונות והאם מעבר לשוני בניהן מסתתרים גם גורמים אוניברסליים? האם קיימת מוסיקה יהודית ייחודית, או שמא נכון יותר לדבר על "מוסיקה של היהודים"? מהו היחס בין מוסיקה פופולרית, מוסיקה עממית ומוסיקה אמנותית? 

 

פעילויות ייחודיות לחוג:

  • סדנת מוסיקה אינדונזית מסורתית (גאמלן)
  • לחוג קשרי עבודה הדוקים עם מוסדות המוסיקה בעיר ובארץ, עם תזמורות, עם האופרה הישראלית ועוד

  • הסמינר החוגי וימי העיון שמארגן החוג מהווים חלק מרכזי בשיח המחקרי-רעיוני במחלקה, ובמסגרתם מארח החוג דרך קבע חוקרים בעלי שם מכל רחבי העולם
  • קונצרט יום ב׳
  • תזמורת האוניברסיטה העברית
  • מקהלת האוניברסיטה העברית
  • סדנאות מוסיקה ייחודיות