על החוג

אוהבים מוסיקה? רוצים להתפתח בתחום?

המוסיקה תופסת מקום מרכזי בכל תרבות אנושית.

העיסוק בהתפתחות המוסיקה, במקורותיה ובגווניה השונים בין התרבויות מציע דיון אינטלקטואלי בצד הזדמנות להעמיק את החוויה המוסיקלית עצמה.

במסגרת הלימודים נתרכז בהיבטים העיוניים של המוסיקה - ההיסטוריים, החברתיים, האנליטיים, הקוגניטיביים והאסתטיים. נעסוק בהם ביחס לתקופות שונות, לתרבויות מערביות וחוץ-מערביות ולרפרטוארים המוגדרים קלאסיים ופופולריים.

קצת לעומק:

החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית נוסד בשנת 1965 על-ידי אלכסנדר רינגר ז"ל מאוניברסיטת אורבנה-שמפיין אשר בארצות-הברית. היה זה החוג הראשון למוסיקולוגיה בארץ ועם סגל מוריו נימנו כבר במהלך העשור הראשון לקיומו כמה מבכירי המוסיקולוגים בארץ ובעולם: ישראל אדלר ז"ל, בתייה באייר ז"ל, יהואש הירשברג,  דון הרן, יוסף טל ז”ל (זוכה פרס ישראל לקומפוזיציה 1970, ופרס וולף 1982), דליה כהן ז"ל, רות כץ (זוכות פרס ישראל לשנת 2012) ואמנון שילוח ז"ל.  כמו אז, גם היום חוקרים בחוג ומלמדים מוסיקה על כל היבטיה תוך שימת דגש על ההקשרים המקומיים, הגלובליים ועל רב תחומיות.  החוג מציע מגוון של קורסים בשלוש מגמות התמחות עיקריות: היסטוריה של המוסיקה במערב, אתנומוסיקולוגיה ותיאוריה מוסיקלית.  בין מורי החוג מומחים למרבית התקופות במוסיקה המערבית, מימי הביניים ועד ימינו, כולל אופרה ודרמה מוסיקלית, כמו גם למוסיקה יהודית, ישראלית וחוץ-מערבית, לפסיכו-אקוסטיקה ולקוגניציה, לקונטרפונט ולהרמוניה, לאסתטיקה, לסמיוטיקה מוסיקלית, למוסיקה בזיקותיה לאמנויות אחרות ולביקורת תרבות.  נוסף על המורשת המוסיקלית הקאנונית, מוקנה לתלמידים ידע במוסיקה בת זמננו, מוסיקה פופולארית (כולל ג'אז), מוסיקה ומחשבים ועוד. 

 

תכנית הלימודים מציעה מגוון של קורסים בשלוש מגמות התמחות עיקריות: היסטוריה של המוסיקה במערב, אתנומוסיקולוגיה ותיאוריה מוסיקלית. התכנית מתמודדת עם שאלות היסוד ובכללן: דינמיקת השינוי של המוסיקה על ציר הזמן ההיסטורי; האם המוסיקה משתנה באורח אבולוציוני, או תוך תהפוכות סגנוניות? מהם החוקים התחביריים של "שפת המוסיקה"; כיצד צלילים, אקורדים או ערכים ריתמיים מצטרפים זה לזה? כיצד אנו קולטים מוסיקה ולמה היא מרגשת אותנו? כיצד מוסיקה עשויה לשקף מצב רגשי ואפילו מציאות פוליטית-חברתית? מה מאפיין תרבויות מוסיקליות שונות והאם מעבר לשוני בניהן מסתתרים גם גורמים אוניברסליים? האם קיימת מוסיקה יהודית ייחודית, או שמא נכון יותר לדבר על "מוסיקה של היהודים"? מהו היחס בין מוסיקה פופולרית, מוסיקה עממית ומוסיקה אמנותית? 

בחוג מלמדים חוקרים בעלי שם אשר שמים דגש על ההקשרים המקומיים, הגלובליים ועל רב תחומיות. החוג עורך מדי פעם סדנאות ביצוע במוסיקה מתרבויות שונות ובכלל זה מוסיקה אינדונזית מסורתית (גאמלן).  

קונצרטי יום ב' המתקיימים במסגרת החוג זה עשרות שנים, מבוצעים בידי טובי האמנים בארץ (הקונצרטים מתחילים בשעה 13:15 - הכניסה חופשית).  

לחוג קשרי עבודה הדוקים עם מוסדות המוסיקה בעיר ובארץ, עם תזמורות, עם האופרה הישראלית ועוד. הסמינר החוגי וימי העיון שמארגן החוג מהווים חלק מרכזי בשיח המחקרי-רעיוני במחלקה, ובמסגרתם מארח החוג דרך קבע חוקרים בעלי שם מכל רחבי העולם.  

המרכז לחקר המוסיקה היהודית, אשר עוסק בתיעוד, במחקר ובפרסום של מסורות של מוסיקה יהודית מן העבר ומן ההווה, פועל בסמיכות לחוג. המרכז נוסד על-ידי ישראל אדלר בשנת 1964, ומפרסם ספרים והקלטות רבים. ספרייה למוסיקולוגיה לרשות הסטודנטים והחוקרים בחוג עומדת הספרייה למוסיקולוגיה, כחלק ממחלקת המדיה של ספרית הר הצופים. בספריה קיימים ספרי מחקר, אנציקלופדיות וכתבי עת (גם בגישה אלקטרונית), תווים (יצירות כוללות של חשובי המלחינים, סדרות של תווים מתקופות שונות ותווים של יצירות בודדות במהדורות שונות), ומאגרי מידע אלקטרוניים (מאגרים ביבליוגרפיים, אנציקלופדיים ומאגרי שמע). כמו כן יש בספריה אוסף תקליטורים, סרטי וידאו ו-DVD ואף תקליטים. הספרייה מצוידת בכל המכשור הנדרש על מנת לאפשר האזנה וצפייה. קונצרטים - החוג מקיים מידי יום שני קונצרטים לציבור הרחב.

תואר כפול מוזיקולוגיה האקדמיה למוזיקה .jpg

מה מוסיקולוגים יכולים לעשות?

בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  • המשך ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות מובילות אחרות.
  • עיסוק במחקר מוסיקלי, אם באוניברסיטה, בארכיונים, מכוני מחקר, מוזיאונים.
  • לימודי המשך לתעודת הוראה ועיסוק בהוראה.
  • המשך ללימודים מתקדמים / לימודי תעודה ועיסוק בתרפיה באמצעות מוסיקה או השתלבות בגופים מוסיקליים אחרים.
  • תעסוקה בתקשורת – כמסקרים, מבקרים, בעלי טורים ועוד. בכתיבה אודות מוסיקה, ריקוד ותרבות בעיתונות הכתובה, המשודרת והאלקטרונית.

מזכירות החוג

 

 

שעות הקבלה במזכירות החוג הן כדלקמן:

ראשון: 14:30-11:30

שני-חמישי: 13:00-10:00

 

אורלית קיסר, מזכירת החוג - 02-588-3936
orlitk@savion.huji.ac.il

יועץ לתלמידי B.A ו-M.A: אסף שלג - shelleg.assaf@mail.huji.ac.il, 02-5882253

 

 

 

 

קצת היסטוריה

החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית נוסד בשנת 1965 כחוג הראשון למוסיקולוגיה בארץ. עם סגל מוריו נימנו כמה מבכירי המוסיקולוגים בארץ ובעולם: ישראל אדלר ז"ל, בתייה באייר ז"ל, רוג'ר קמיאןיהואש הירשברג, דון הרן ז"ל, יוסף טל ז"ל, דליה כהן ז"ל, רות כ"ץ (שתי האחרונות כלות פרס ישראל לשנת 2012) ואמנון שילוח ז"ל. כמו אז, גם היום חוקרים בחוג ומלמדים מוסיקה על כל היבטיה תוך שימת דגש על ההקשרים המקומיים, הגלובליים ועל רב תחומיות. בין מורי החוג מומחים למרבית התקופות במוסיקה המערבית, מימי הביניים ועד ימינו, כולל אופרה ודרמה מוסיקלית, כמו גם למוסיקה יהודית, ישראלית וחוץ-מערבית, לפסיכואקוסטיקה ולקוגניציה, לקונטרפונקט ולהרמוניה, לאסתטיקה, לסמיוטיקה מוסיקלית, למוסיקה בזיקותיה לאמנויות אחרות ולביקורת תרבות.


קונצרט בטהובן באמפיתיאטרון החדש של האוניברסיטה העברית, ינואר 1927

תזמורת האוניברסיטה העברית

תזמורת האוניברסיטה העברית הוקמה בדצמבר 1989 בשיתוף עם "בית הלל" והאוניברסיטה העברית. מאז שנת 2007 מהווה התזמורת חלק מן הפקולטה למדעי הרוח ונמצאת בחסות החוג למוסיקולוגיה. התזמורת היא שילוב ייחודי של סטודנטים, ישראלים ותלמידים מחו״ל, עולים מברית המועצות לשעבר, חברי הפקולטות השונות באוניברסיטה העברית ונגנים ירושלמים אחרים.

ככלל, חברי התזמורת פועלים בהתנדבות, אך עולים וסטודנטים אחדים נהנים ממלגה צנועה. תחת הנהגתה המסורה של מייסדת התזמורת, אניטה קמיאן, ערכה התזמורת מספר קונצרטים שזכו להצלחה רבה. התזמורת משמשת למוסיקאים העולים לא רק מקום שבו הם יכולים להמשיך בפעילותם המוסיקלית, אלא גם רשת תמיכה. תפקיד חשוב נוסף של תזמורת האוניברסיטה העברית הוא לשמש אכסניה לסולנים צעירים ומוכשרים הנמצאים בראשית הקריירה שלהם, ולהעניק להם הזדמנות להופיע בליווי תזמורת.

רבים מן המוסיקאים הצעירים שהיו חברים וסולנים בתזמורת מצאו עם השנים את מקומם במוסדות מוסיקליים חשובים, ובהם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים ורביעיית כרמל, או זכו במשרות הוראה בארץ ובחו״ל. משנת 2008 מוזמנים תלמידי האוניברסיטה העברית לקונצרטים של תזמורת האוניברסיטה העברית ללא תשלום.

 

התזמורת נסמכת אך ורק על תרומות פרטיות, ולכן תמיכתכם חיונית להמשך פעילותה. המעוניינים לתרום מוזמנים ליצור עמנו קשר בדוא"ל HebrewUOrchestra@gmail.com או להעביר את תרומתם לאוניברסיטה העברית אל: ד"ר שרה פבלוב, החוג למוסיקולוגיה, האוניברסיטה העברית ירושלים, הר הצופים, ירושלים 91905, ישראל. נשמח לתאם עמכם מפגש ולשוחח אתכם על קידומה העתידי של תזמורת האוניברסיטה העברית.

 מעוניינים להצטרף לתזמורת האוניברסיטה?

צרו עמנו קשר בדוא"ל: hebrewUorchestra@gmail.com