קבלה לחוג

יש להירשם לחוג באתר האוניברסיטה

 

בחינת כניסה 

הבחינה נועדה להבטיח מכנה משותף לכלל הסטודנטים בשנה א׳ בכל הקשור לידע תיאורטי, פיתוח שמיעה והרמוניה. כדי להתקבל לחוגיש להשיג ציון עובר ב 6 מתוך 13 הנקודות הבאות:

 1. ביצוע קטע מוזיקלי לפי בחירת המועמד/ת—בכל כלי ובכל סגנון, עם או בלי תווים.
 2. ביצוע יצירה לפסנתר מתווים—יש לתאם את היצירה מראש בזמן ההרשמה לבחינה. (הרמה המינימלית הנדרשת היא פרקמסונטות מוקדמות של היידן או מוצרט).
 3. זיהוי מרווחים הרמוניים ומלודיים בשמיעה.
 4. זיהוי סולמות בשמיעה (מז׳ור, מינור, סולם טונים שלמים, סולם פנטוטני).
 5. זיהוי אקורדים משולשים והיפוכיהם בשמיעה (מז׳ור, מינור, מוגדל, מוקטן).
 6. בניית וזיהוי מרווחים בכתב.
 7. בניית וזיהוי סולמות בכתב.
 8. בניית וזיהוי אקורדים משולשים והיפוכיהם בכתב.
 9. הכתבה מלודית חד-קולית פשוטה.
 10. הכתבת קצב.
 11. הכתבה הרמונית (טונאלית).
 12. זיהוי מושגים בסיסיים.
 13. זיהוי יצירות ותקופות.

*במידה והתקבלתם ולא עברתם את סעיף 2, תינתן לכם השנה הראשונה כולה על מנת להגיע לרמה הנדרשת בתחום זה.

* את את שאר הקטגוריות שלא עברתם (ובמידה שהתקבלתם) תוכלו להשלים עד מועד פתיחת שנת הלימודים או במכינת הקיץ. לפרטיםנוספים על המכינה אנא פנו לד״ר אבי בר-איתן bareitan@actcom.co.il 

* הבחינה תכלול גם ראיון קצר. 

לוח מבחני כניסה לחוג לשנת הלימודים תשע"ט:

 1. 27/5/18 - יום ראשון בשעה 13:00 בבוקר בחדר 2728 
 2. 24/6/18 - יום ראשון בשעה 13:00 בבוקר בחדר 2728 
 3. 29/7/18 - יום ראשון בשעה 10:30 בבוקר בחדר 2729 
 4. 19/8/18 - יום ראשון בשעה 10:30 בבוקר בחדר 2729 
 5. 16/9/18- יום ראשון בשעה 10:30 בבוקר בחדר 2729 
 6. 7/10/18- יום ראשון בשעה 10:30 בבוקר בחדר 2729

על מנת לגשת לבחינה, יש להירשם אצל אורלית קיסר, מזכירת החוג

בטלפון- 02-5883936 או במייל orlitk@savion.huji.ac.il

מענה על שאלות שכיחות הקשורות בבחינת הכניסה ניתן למצוא כאן. תלמידים שלא השיגו בחלק זה את הרמה הדרושה בזמן מבחן הקבלה, יוכלו להתקבל בתנאי שיעמדו בבחינה זו במשך שנה א', ולפני בחינת סוף השנה בתאוריה א'. במקרה זה הופך תנאי הקבלה לתנאי מעבר משנה א' לשנה ב'. החוג מקיים קורס קיץ (מכינה) כהכנה למבחן הכניסה החוגי במוסיקולוגיה. הקורס נמשך כחודש ימים במתכונת של 4 ש"ש ליום, ארבע פעמים בשבוע. לפרטים ניתן לפנות למזכירות החוג (02-588-3936) ו/או למר אבי בר-איתן, רכז המכינה טל' נייד 4405292- 054.

להתכוננות עצמית לבחינת הכניסה, החוג ממליץ על ספרו של רם ראובן, צלילוגיה (+ 3 חוברות תרגול), העוסק ביסודות התיאוריה. הספר סוקר מושגים בסיסיים בתיאוריה של המוסיקה, ומבהיר את עקרונותיה המרכזיים. הספר מקיף את כל נושאי הלימוד הנדרשים של התיאוריה הבסיסית: מרווחים, סולמות, אקורדים, ארגון משכי הזמן, כתב התווים ועוד. להסברים בספר נלוות דוגמאות תווים מהרפרטואר ה"קלאסי", וכן 145 דוגמאות שמע באתר tzlilogia.co.il. האתר מציע גם תרגול אינטראקטיבי עצמאי לחלק גדול מן הנושאים התיאורטיים המצויים בספר. את התרגול ניתן להשלים בעזרת שלוש חוברות העבודה הנלוות לספר: מרווחים, סולמות ואקורדים. צלילוגיה הוא כיום ספר התיאוריה המקיף והעדכני ביותר בשפה העברית (יצא לאור ב-2013). הוא מכשיר את הקרקע ללימודים בחוגים למוסיקולוגיה ובאקדמיות למוסיקה (ובכלל זה - הרמוניה, קונטרפונקט וניתוח יצירות) ותומך בהם.

 • לפרטים נוספים לגבי בחינות הכניסה יש לפנות לד"ר אבי בר-איתן בטלפון 054-440-5292 או באימייל bareitan@actcom.co.il

תואר ראשון (מלגות לכל תלמידי שנה א׳)

לשנתון לימודים במסלול מוסיקולוגיה בוגר ראשי

תואר ראשון במוסיקולוגיה במסלול דו חוגי עם חוג נוסף לבחירתכם

החוג למוסיקולוגיה מציע תכנית לימודים ובה שלוש מגמות התמחות עיקריות: היסטוריה ותיאוריה של המוסיקה במערב, קוגניציה, ואתנומוסיקולוגיה. התכנית עוסקת בשאלות יסוד כמו דינמיקת השינוי של המוסיקה על ציר הזמן ההיסטורי, אבולוציה מול רבולוציה במוסיקה, חוקים תחביריים במוסיקה, מסורות מוסיקליות בכתב ובע״פ מחוץ למערב, מוסיקות דתיות, מוסיקות של היהודים באירופה ובארצות האסלאם, מוסיקה ומוח, ועוד.

בלעדי באוניברסיטה העברית

החל משנת הלימודים הקרובה (2019-2018) , סטודנטים שיתקבלו למוסיקולוגיה במסלול בוגר ראשי יהיו זכאים למלגה בגובה חצי שכר הלימוד.

מה עושים עם זה?

עבודה בתקשורת כמבקרים, בעלי טורים בכתיבה על אודות מוסיקה ותרבות בעיתונות הכתובה והאלקטרונית. ניהול מוסדות תרבות: תואר במוסיקולוגיה הוא יתרון בניהול מוסדות תרבות מהרמה המוניציפאלית ועד הממשלתית. השתלבות בחברות הייטק העוסקות במחקר ופיתוח של מאגרי מידע של מוסיקה ושירותי מוסיקה דיגיטליים. ולימודי המשך לתעודת הוראה ועיסוק בהוראה; עיסוק בתרפיה במוסיקה; המשך לימודים מתקדמים במחקר מוסיקולוגי בארץ ובעולם.

מוסיקולוגיה

מעבדת הלומדה

החוג מעמיד לרשות התלמידים מעבדת לומדה, הכוללת מערכות ממוחשבות לתרגול עצמי במגוון של תחומי מיומנות מוסיקלית, ביניהם פיתוח שמיעה ונגינת מהלכים הרמוניים. הדרכה טכנית מוסיקלית למשתמשים ניתנת במקום.

סדנאות וקונצרטי תלמידים

בנוסף ללימודי החובה והבחירה הרגילים מקיים החוג פעם בשנתיים סדנה למוסיקה אינדונזית הנערכת על מערכת כלי גמלאן אותנטית, בהדרכת מורה השולט בפרקטיקה, בתאוריה ובאסתטיקה של תרבות מוסיקלית זו. כמו כן מתארגנות במהלך השנה קבוצות לנגינת מוסיקה קאמרית. קבוצות אלו וכן יחידים מוזמנים להופיע בנגינתם במסגרת קונצרט התלמידים המתקיים בסוף כל סמסטר. 

מקהלת האוניברסיטה / תזמורת האוניברסיטה

סטודנטים בחוג יוכלו לקחת חלק פעיל במקהלת האוניברסיטה ואו בתזמורת האוניברסיטה. הסטודנטים רשאים לבחור בשתי מסגרות אלו על פי רצונם והכשרתם. בשתיהן יתקיימו מבחני כניסה. ניתן להמשיך פעילות זו לאורך שנת לימודים נוספת במסגרת לימודי הבחירה. קורסי המקהלה/תזמורת מדווחים לתלמידים כ"השתתפות פעילה".

חדרי אימון

חדרי אימונים עם פסנתר עומדים לרשות התלמידים. בתיאום מראש עם מזכירות החוג.

כללים ונהלים, תשע"ז  (PDF)

קובץ זה רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה של מוסיקולוגיה. לרשימת הקורסים במסלול בוגר ראשי לחצו כאן. רשימת הקורסים במסלולים נוספים ניתן לנווט למסלול המתאים באמצעות "עבור מסלולבקישור. לרשימת מסלולי הלימודים בחוג למוזיקולוגיה לחצו כאן

חשבונאות

 

דברו איתנו

יועץ לבוגר        | ד"ר אסף שלג shelleg.assaf@mail.huji.ac.il  

מזכירות החוג  |  גב' אורלית קיסר, 02-5883936, orlitk@savion.huji.ac.il

אתר החוג        |  huji.musicology.ac.il

הפייסבוק החוגי |  http://www.facebook.com/Huji.Musicology

 

סרטון החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית

מוסיקולוגיה משפטים

 

תואר כפול עם האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

תואר כפול עם האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

גם תואר B.Mus מהאקדמיה וגם תואר B.A. אוניברסיטאי. תכנית המשלבת את שני היתרונות של ביצוע, קומפוזיציה, ניצוח, מסלול רב תחומי או מוזיקה מזרחית באקדמיה למוסיקה, ולימודי מוסיקולוגיה באוניברסיטה. מתקבלים למסלול זה ייהנו מפטור משכ״ל באוניברסיטה העברית. מלגות מחיה נדיבות למתאימים!

עבור מי המסלול?

לכל מי שרוצה להתמקצע בשני העולמות ולפתוח דלתות להמשך מחקר ולעבודה מקצועית; למי שרוצה אופק תעסוקתי רחב יותר בזכות ידע עדכני בתיאוריה היסטוריה ותרבות, שהם יתרון עצום בשוק העבודה בארץ ובעולם-בהוראה,
בניהול וגם בקריירה סולנית. בוגרי התואר הכפול שיבחרו ללמוד לתואר שני M.A. באוניברסיטה העברית יהיו פטורים מהשלמות לקראת קבלה ללימודים לתואר זה באוניברסיטה

מה לומדים?

בזמן שאת קורסי המיומנויות תלמדו באקדמיה, אצלנו בחוג תלמדו מוסיקולוגיה היסטורית, עם דגש על מוזיקה מימי הביניים ועד המאה העשרים ואחת; תלמדו להשתמש ביכולות שלכם כמוזיקאים לבנות הקשרי ניתוח רחבים של מוזיקה ותרבות, מוזיקה ולימודי מגדר, מוסיקות של היהודים באירופה ובארצות האסלאם, מוסיקה ומוח, ועוד. וכל זאת בדגש על מחקר, ולא פחות חשוב מכך, על כתיבה מחקרית. 

תואר כפול מוזיקולוגיה והאקדמיה למוזיקה .jpg

דברו איתנו

יועץ החוג: ד״ר אסף שלג shelleg.assaf@mail.huji.ac.il  

מזכירת החוג: גב׳ אורלית קיסר orlitk@savion.huji.ac.il 02.5883936

הפייסבוק החוגי:  http://www.facebook.com/Huji.Musicology

YouTube:  http://youtu.be/x5UX216YFD4

תארים מתקדמים

החוג למוסיקולוגיה מקבל אליו תלמידים מצטיינים לתארים מתקדמים. לימודי המוסמך בחוג מוצעים בשתי מגמות, מתוכן יבחרו הסטודנטים באחת:

 1. מוסיקה מערבית אמנותית
 2. אתנו-מוסיקולוגיה ומוסיקה של היהודים.

ביסודה של המגמה המתמקדת במוסיקה מערבית אמנותית עומדת ההתפתחות ההיסטורית של המוסיקה האמנותית המערבית תוך זיקה לתולדות התרבות והחברה. הכיוונים העיקריים במגמה זו הם ההיסטורי, התאורטי, האנליטי, האסתטי-תרבותי והקוגניטיבי. במגמה של אתנו-מוסיקולוגיה ומוסיקה של היהודים יושם דגש על שיטות מחקר של מסורות מוסיקליות שבעל-פה, במיוחד על מוסיקה יהודית ומוסיקה מן המזרח התיכון וצפון אפריקה.

לימודי המוסמך מתקיימים במסלול מחקרי ומסלול לא-מחקרי. המסלול המחקרי, דורש כתיבת חיבור מקורי, בעל אופי מחקרי והוא מתאים לסטודנטים השואפים להמשיך לתואר השלישי. לימודי התואר השני במסלול זה מחייבים לימוד שפה זרה שנייה (גרמנית, צרפתית, איטלקית) ברמה של "קורס למתקדמים", ולפיכך מומלץ כי התלמידים המתכוונים להמשיך בלימודי התואר השני, ילמדו שפה זרה שנייה ברמת "מתחילים" במשך לימודי התואר הראשון. המסלול הלא-מחקרי מתאים לסטודנטים ששואפים לעסוק בתחומי ההוראה השונים ולהשתלב בפעילות המוסיקלית הכללית, כגון ביצוע הפקה ועיתונות מוסיקלית.

קיימים מסלולים מיוחדים עבור בוגרי תרפיה במוסיקה. בנוסף מתקיימים לימודי מוסמך במסלול משותף עם האקדמיה למוסיקה. לפי הסכם עם האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, יוכלו התלמידים לקבל תואר "מוסמך אוניברסיטה במוסיקה" או "מוסמך במוסיקה" על סמך לימוד בשני המוסדות. המעומדים לתכנית זו חייבים למלא אחר תנאי הקבלה של שני המוסדות. למידע נוסף בנושא זה ניתן לפנות אל מזכירות החוג (02-588-3936, או באימייל: orlitk@savion.huji.ac.il)

תנאי הקבלה ללימודי מוסמך בפקולטה למדעי הרוח:

1. במסלול מחקרי - תואר בוגר בציון 85 לפחות ו-85 בחוג שבו מתכוונים להמשיך את הלימודים

2. במסלול הלא מחקרי ובמגמת הוראה ציון 80 לפחות בחוג שבו ממשיכים ללמוד

3. פטור באנגלית ברמה אוניברסיטאית

להמשך הרשמה יש לפנות לגב' אורה לוי במזכירות מדעי הרוח, בטלפון 02-5883852 או בכתובת המייל: lioral@savion.huji.ac.il, וכן למלא טפסי הרשמה באתר הפקולטה: http://www.hum.huji.ac.il/student.php?cat=5445

לאחר ההרשמה באינטרנט, תתבקשו לשלוח עותק מקורי של גיליון הציונים למשרד לקבלת תלמידים (בניין גולדשמידט, הר הצופים). שימו לב: בקשה זו אינה רלוונטית לבעלי תואר בוגר של האוניברסיטה העברית. במקביל, יש למלא את טופס ההרשמה ללימודים מתקדמים. מלאו והחתימו עליו את יועץ המוסמך של החוג (ד"ר אסף שלג, shelleg.assaf@mail.huji.ac.il). את הטופס החתום, בצירוף גיליון ציונים קביל ואישור זכאות לתואר הראשון, הגישו במזכירות הפקולטה לגב' אורה לוי בחדר 4319. עותק נוסף של הטופס יוגש במזכירות החוג לידי אורלית קיסר בחדר 4607 (כתובת מייל: orlitk@savion.huji.ac.il; טלפון: 02-5883936). לאחר תהליך זה תקבלו אישור קבלה מרכזת המוסמך. במקביל להודעה זו, תקבלו בדואר פנקס תשלומים לשכר הלימוד. מימוש הקבלה לאוניברסיטה תלויה בתשלום המקדמה (על חשבון שכר הלימוד). 

כללים ונהלים, תשע"ז  (PDF)

קובץ זה רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה של מוסיקולוגיה.

לרשימת הקורסים במסלול המוסמך המחקרי לחצו כאן

לרשימת הקורסים במסלול הלא מחקרי לחצו כאן

התכנית המשותפת עם בית הספר למנהל עסקים

התכנית המשותפת לתואר ראשון במנהל עסקים ומוסיקולוגיה 

 

תמיד רציתם ללמוד מוסיקה ולא ידעתם מה עושים עם זה?

התכנית המשותפת במנהל עסקים ומוסיקולוגיה היא תכנית לימודים דו-חוגית חדשה וייחודית, המשלבת לימודי בוגר במנהל עסקים ובמוסיקולוגיה. התכנית פותחת בפניכם את כל האפשרויות העתידיות שפתוחות לבוגרי מנהל עסקים ומוסיקולוגיה, ובנוסף מכינה אתכם להשתלב בתפקידים ניהוליים במוסדות תרבות בכלל ובמוסדות מוסיקה בפרט. הלימודים בתכנית משלבים הבנה עסקית ואמנותית של האופן בו מוסדות תרבות ואמנות מנוהלים ומקנים לכם מערך כישורים ייחודי שיאפשר לכם להפוך את האהבה למוסיקה למקצוע מבוקש בעולם התרבות. 

מה לומדים?

הסטודנטים לומדים במסלול לתואר ראשון במנהל עסקים ובמוסיקולוגיה. בנוסף, זוכים התלמידים להכשרה מיוחדת בקורסים ייעודיים לתכנית העוסקים בחשיפה למגוון תחומי האמנויות, בחוויה האמנותית, בניהול בישראל, ועוד. מהשבוע הראשון ללימודים יוצאים התלמידים לשטח ומבקרים במגוון אירועי תרבות (קונצרטים, מופעים, הצגות, תערוכות וכו') על מנת להכיר באופן מעמיק את ההיצע האמנותי הירושלמי והישראלי. במקביל לביקור באירועים נפגשים התלמידים גם עם מנהלי מוסדות אמנות מובילים כגון הצוללת הצהובה, בית הקונפדרציה, מוזיאון על התפר, מרכז פליציה בלומנטל, תיאטרון ירושלים ועוד, ומקבלים הצצה נדירה להתנהלותם של המוסדות מאחורי הקלעים. התכנית כוללת גם סדנאות המועברות על ידי טובי המרצים ומקנות לסטודנטים הכשרה בנושאים ייעודיים כגון פיתוח אסטרטגיית שיווק דיגיטלי לארגוני אמנות, פיתוח משאבים לארגוני אמנות, זכויות יוצרים באמנויות ועוד. במהלך הלימודים גם משתתפים התלמידים בהתמחות מעשית, שבמסגרתה הם זוכים להתנסות בעבודה בשטח במוסד תרבות ישראלי מוביל. 

מה עושים עם זה? 

עובדים בתזמורת, במשרד הפקות, ברדיו, בבית האופרה, בתאטרון, במוזיאון ובמוסדות תרבות שונים בתפקידים ניהוליים ואחרים; משתלבים בתפקידי ניהול אמנויות ברשויות מקומיות ומשרדי ממשלה; עוסקים בהוראה; עובדים כמנהלים; ממשיכים ללמוד לתארים מתקדמים ומשתלבים באקדמיה. 

מנהל עסקים מוזיקולוגיה

למידע נוסף: 

קרן כהן, רכזת אקדמית של התכנית: 050-2211989  keren.cohen@mail.huji.ac.il