קבלה לחוג

 

בחינת כניסה 

הבחינה נועדה להבטיח מכנה משותף לכלל הסטודנטים בשנה א׳ בכל הקשור לידע תיאורטי, פיתוח שמיעה והרמוניה. כדי להתקבל לחוגיש להשיג ציון עובר ב 6 מתוך 13 הנקודות הבאות:

 

 1. ביצוע קטע מוזיקלי לפי בחירת המועמד/ת—בכל כלי ובכל סגנון, עם או בלי תווים.
 2. ביצוע יצירה לפסנתר מתווים—יש לתאם את היצירה מראש בזמן ההרשמה לבחינה. (הרמה המינימלית הנדרשת היא פרקמסונטות מוקדמות של היידן או מוצרט).
 3. זיהוי מרווחים הרמוניים ומלודיים בשמיעה.
 4. זיהוי סולמות בשמיעה (מז׳ור, מינור, סולם טונים שלמים, סולם פנטוטני).
 5. זיהוי אקורדים משולשים והיפוכיהם בשמיעה (מז׳ור, מינור, מוגדל, מוקטן).
 6. בניית וזיהוי מרווחים בכתב.
 7. בניית וזיהוי סולמות בכתב.
 8. בניית וזיהוי אקורדים משולשים והיפוכיהם בכתב.
 9. הכתבה מלודית חד-קולית פשוטה.
 10. הכתבת קצב.
 11. הכתבה הרמונית (טונאלית).
 12. זיהוי מושגים בסיסיים.
 13. זיהוי יצירות ותקופות.

 

*במידה והתקבלתם ולא עברתם את סעיף 2, תינתן לכם השנה הראשונה כולה על מנת להגיע לרמה הנדרשת בתחום זה.

* את את שאר הקטגוריות שלא עברתם (ובמידה שהתקבלתם) תוכלו להשלים עד מועד פתיחת שנת הלימודים או במכינת הקיץ. לפרטיםנוספים על המכינה אנא פנו לד״ר אבי בר-איתן bareitan@actcom.co.il 

* הבחינה תכלול גם ראיון קצר. 

 

 

לוח מבחני כניסה לחוג לשנת הלימודים תשע"ח:

 1. 23/4/17 - יום ראשון בשעה 10:00 בבוקר בחדר 2728 
 2. 21/6/17 - יום רביעי בשעה 12:15 בבוקר בחדר 2728 
 3. 2/7/17 - יום ראשון בשעה 10:00 בבוקר בחדר 2728 
 4. 20/8/17 - יום ראשון בשעה 10:00 בבוקר בחדר 2728 
 5. 10/9/17- יום ראשון בשעה 10:00 בבוקר בחדר 2728 

על מנת לגשת לבחינה, יש להירשם אצל אורלית קיסר, מזכירת החוג

בטלפון- 02-5883936 או במייל orlitk@savion.huji.ac.il

מענה על שאלות שכיחות הקשורות בבחינת הכניסה ניתן למצוא כאן. תלמידים שלא השיגו בחלק זה את הרמה הדרושה בזמן מבחן הקבלה, יוכלו להתקבל בתנאי שיעמדו בבחינה זו במשך שנה א', ולפני בחינת סוף השנה בתאוריה א'. במקרה זה הופך תנאי הקבלה לתנאי מעבר משנה א' לשנה ב'. החוג מקיים קורס קיץ (מכינה) כהכנה למבחן הכניסה החוגי במוסיקולוגיה. הקורס נמשך כחודש ימים במתכונת של 4 ש"ש ליום, ארבע פעמים בשבוע. לפרטים ניתן לפנות למזכירות החוג (02-588-3936) ו/או למר אבי בר-איתן, רכז המכינה טל' נייד 4405292- 054.

להתכוננות עצמית לבחינת הכניסה, החוג ממליץ על ספרו של רם ראובן, צלילוגיה (+ 3 חוברות תרגול), העוסק ביסודות התיאוריה. הספר סוקר מושגים בסיסיים בתיאוריה של המוסיקה, ומבהיר את עקרונותיה המרכזיים. הספר מקיף את כל נושאי הלימוד הנדרשים של התיאוריה הבסיסית: מרווחים, סולמות, אקורדים, ארגון משכי הזמן, כתב התווים ועוד. להסברים בספר נלוות דוגמאות תווים מהרפרטואר ה"קלאסי", וכן 145 דוגמאות שמע באתר tzlilogia.co.il. האתר מציע גם תרגול אינטראקטיבי עצמאי לחלק גדול מן הנושאים התיאורטיים המצויים בספר. את התרגול ניתן להשלים בעזרת שלוש חוברות העבודה הנלוות לספר: מרווחים, סולמות ואקורדים. צלילוגיה הוא כיום ספר התיאוריה המקיף והעדכני ביותר בשפה העברית (יצא לאור ב-2013). הוא מכשיר את הקרקע ללימודים בחוגים למוסיקולוגיה ובאקדמיות למוסיקה (ובכלל זה - הרמוניה, קונטרפונקט וניתוח יצירות) ותומך בהם.

 • לפרטים נוספים לגבי בחינות הכניסה יש לפנות לד"ר אבי בר-איתן בטלפון 054-440-5292 או באימייל bareitan@actcom.co.il

תואר ראשון

לשנתון לימודים במסלול מוסיקולוגיה בוגר ראשי

 

הלימודים בתכנית מעמיקים בשני נושאים מרכזיים:

תולדות המוסיקה המערבית – נעסוק בהיסטוריה של המוסיקה מראשיתה המתועדת ועד ימינו (ימי-הביניים, רנסאנס, בארוק, קלאסיקה, רומנטיקה, בין רומנטיקה ומודרניזם, המוסיקה במאה ה-20, מוסיקה בת-זמננו) בהקשריה התרבותיים והחברתיים השונים.

השפה המוסיקלית המערבית – נרחיב בלימודי תאוריה ואנאליזה של מוסיקה טונלית ואטונלית (הרמוניה, קונטרפונקט, סולפז' ושיטות ניתוח). הסטודנטים בתכנית ייהנו מלימודים בנושאים נוספים כדוגמת: מוסיקה חוץ-מערבית, מוסיקה יהודית, מוסיקה פופולרית, פסיכואקוסטיקה ותורת הכלים, סוגיות באסתטיקה מוסיקלית, יסודות אידאולוגיים במוסיקה, קוגניציה מוסיקלית ועוד.

מעבדת הלומדה

החוג מעמיד לרשות התלמידים מעבדת לומדה, הכוללת מערכות ממוחשבות לתרגול עצמי במגוון של תחומי מיומנות מוסיקלית, ביניהם פיתוח שמיעה ונגינת מהלכים הרמוניים. הדרכה טכנית מוסיקלית למשתמשים ניתנת במקום.

סדנאות וקונצרטי תלמידים

בנוסף ללימודי החובה והבחירה הרגילים מקיים החוג פעם בשנתיים סדנה למוסיקה אינדונזית  הנערכת על מערכת כלי גמלאן אותנטית, בהדרכת מורה השולט בפרקטיקה, בתאוריה ובאסתטיקה של תרבות מוסיקלית זו. כמו כן מתארגנות במהלך השנה קבוצות לנגינת מוסיקה קאמרית. קבוצות אלו וכן יחידים מוזמנים להופיע בנגינתם במסגרת קונצרט התלמידים המתקיים בסוף כל סמסטר. 

מקהלת האוניברסיטה / תזמורת האוניברסיטה

ההשתתפות במקהלת האוניברסיטה או בתזמורת האוניברסיטה הנה חובה למשך שנה לכל תלמידי החוג הלומדים לתואר הראשון. התלמידים רשאים לבחור באחת משתי מסגרות אלו על פי רצונם והכשרתם. בשתיהן יתקיימו מבחני כניסה. ניתן להמשיך פעילות זו לאורך שנת לימודים נוספת במסגרת לימודי הבחירה. קורסי המקהלה/תזמורת מדווחים לתלמידים כ"השתתפות פעילה".

חדרי אימון

חדרי אימונים עם פסנתר עומדים לרשות התלמידים בתיאום מראש עם מזכירות החוג.

כללים ונהלים, תשע"ז  (PDF)

קובץ זה רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה של מוסיקולוגיה.

 

לרשימת הקורסים במסלול בוגר ראשי לחצו כאן

רשימת הקורסים במסלולים נוספים ניתן לנווט למסלול המתאים באמצעות "עבור מסלולבקישור.

לרשימת מסלולי הלימודים בחוג למוזיקולוגיה לחצו כאן

 

יש לכם בגרות במוסיקה בהיקף 5 יחידות ומעלה?

בואו ללמוד על חשבוננו בחוג למוסיקולוגיה באונברסיטה העברית!

השאירו פרטים כאן עד ה30.9.2017 וניצור אתכם קשר בהקדם. 

 

סרטון החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית

 

מסלול .B.A מיוחד עם האקדמיה למוסיקה

התכנית המשותפת מאפשרת שילוב של הלימודים באקדמיה לקראת התואר B.Mus. בביצוע או ביצירה או B.Ed.Mus בחינוך מוסיקלי, ביחד עם לימודים בחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה לקראת התוארB.A, במסלול משותף המקנה את התואר B.A.Mus. בכך המסלול מציע לשלב את לימודי ההתמחות במקצוע הראשי בתחומי הביצוע או היצירה וסל הלימוד הרחב באקדמיה יחד עם לימודי מוסיקולוגיה בדגש על הרחבת ההיבט העיוני בהיצע קורסים וסמינרים מגוון בתחומי המוסיקולוגיה ההיסטורית, תיאוריה/אנליזה בז'אנרים ותקופות שונות, קוגניציה, שיטות מחקר וכדומה.

עבור מי המסלול?

המסלול המשותף מתאים לסטודנטים המבקשים להשתלב בעתיד בתכניות לימודים לתארים מתקדמים בכיוון מחקרי ולכל מי שהצד העיוני אקדמי חשוב לה או לו. בוגרי המסלול המשותף שיבחרו ללמוד לתואר שני M.A באוניברסיטה העברית יהיו פטורים מהשלמות לקראת קבלה ללימודים לתואר זה באוניברסיטה. מסלול זה הינו תובעני, יוקרתי ומתאים במיוחד לסטודנטים מצטיינים הרוצים להרחיב את קשת השכלתם.

מה לומדים?

המסלול המרכזי בתוכנית המשותפת כולל לימוד מקצועות התיאוריה, המיומנות, ועוד לפי דרישות המסלול באקדמיה + לימודי היסטוריה של המוסיקה, מיומנויות קריאה וכתיבה אקדמיות, מוסיקה יהודית וישראלית, וכן קורסי בחירה בחוג ומחוצה לו.

מתקיים מסלול נוסף של לימודים משותפים בין האקדמיה למוסיקה ומחול לבין האוניברסיטה (בחוג שאינו החוג למוסיקולוגיה). גם במסגרת זו הקורסים ההיסטוריים נלקחים בחוג למוסיקולוגיה. 

לפרטים נוספים על תוכניות הלימודים יש לפנות ליועץ החוג ד"ר אסף שלג shelleg.assaf@mail.huji.ac.il  ולמזכירת החוג אורלית קיסר orlitk@savion.huji.ac.il

 

 

תארים מתקדמים

החוג למוסיקולוגיה מקבל אליו תלמידים מצטיינים לתארים מתקדמים. לימודי המוסמך בחוג מוצעים בשתי מגמות, מתוכן יבחרו הסטודנטים באחת:

 1. מוסיקה מערבית אמנותית
 2. אתנו-מוסיקולוגיה ומוסיקה של היהודים.

ביסודה של המגמה המתמקדת במוסיקה מערבית אמנותית עומדת ההתפתחות ההיסטורית של המוסיקה האמנותית המערבית תוך זיקה לתולדות התרבות והחברה. הכיוונים העיקריים במגמה זו הם ההיסטורי, התאורטי, האנליטי, האסתטי-תרבותי והקוגניטיבי. במגמה של אתנו-מוסיקולוגיה ומוסיקה של היהודים יושם דגש על שיטות מחקר של מסורות מוסיקליות שבעל-פה, במיוחד על מוסיקה יהודית ומוסיקה מן המזרח התיכון וצפון אפריקה.

לימודי המוסמך מתקיימים במסלול מחקרי ומסלול לא-מחקרי. המסלול המחקרי, דורש כתיבת חיבור מקורי, בעל אופי מחקרי והוא מתאים לסטודנטים השואפים להמשיך לתואר השלישי. לימודי התואר השני במסלול זה מחייבים לימוד שפה זרה שנייה (גרמנית, צרפתית, איטלקית) ברמה של "קורס למתקדמים", ולפיכך מומלץ כי התלמידים המתכוונים להמשיך בלימודי התואר השני, ילמדו שפה זרה שנייה ברמת "מתחילים" במשך לימודי התואר הראשון. המסלול הלא-מחקרי מתאים לסטודנטים ששואפים לעסוק בתחומי ההוראה השונים ולהשתלב בפעילות המוסיקלית הכללית, כגון ביצוע הפקה ועיתונות מוסיקלית.

קיימים מסלולים מיוחדים עבור בוגרי תרפיה במוסיקה. בנוסף מתקיימים לימודי מוסמך במסלול משותף עם האקדמיה למוסיקה. לפי הסכם עם האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, יוכלו התלמידים לקבל תואר "מוסמך אוניברסיטה במוסיקה" או "מוסמך במוסיקה" על סמך לימוד בשני המוסדות. המעומדים לתכנית זו חייבים למלא אחר תנאי הקבלה של שני המוסדות. למידע נוסף בנושא זה ניתן לפנות אל מזכירות החוג (02-588-3936, או באימייל: orlitk@savion.huji.ac.il)

תנאי הקבלה ללימודי מוסמך בפקולטה למדעי הרוח:

1. במסלול מחקרי - תואר בוגר בציון 85 לפחות ו-85 בחוג שבו מתכוונים להמשיך את הלימודים

2. במסלול הלא מחקרי ובמגמת הוראה ציון 80 לפחות בחוג שבו ממשיכים ללמוד

3. פטור באנגלית ברמה אוניברסיטאית

להמשך הרשמה יש לפנות לגב' אורה לוי במזכירות מדעי הרוח, בטלפון 02-5883852 או בכתובת המייל: lioral@savion.huji.ac.il, וכן למלא טפסי הרשמה באתר הפקולטה: http://www.hum.huji.ac.il/student.php?cat=5445

לאחר ההרשמה באינטרנט, תתבקשו לשלוח עותק מקורי של גיליון הציונים למשרד לקבלת תלמידים (בניין גולדשמידט, הר הצופים). שימו לב: בקשה זו אינה רלוונטית לבעלי תואר בוגר של האוניברסיטה העברית. במקביל, יש למלא את טופס ההרשמה ללימודים מתקדמים. מלאו והחתימו עליו את יועץ המוסמך של החוג (ד"ר אסף שלג, shelleg.assaf@mail.huji.ac.il). את הטופס החתום, בצירוף גיליון ציונים קביל ואישור זכאות לתואר הראשון, הגישו במזכירות הפקולטה לגב' אורה לוי בחדר 4319. עותק נוסף של הטופס יוגש במזכירות החוג לידי אורלית קיסר בחדר 4607 (כתובת מייל: orlitk@savion.huji.ac.il; טלפון: 02-5883936). לאחר תהליך זה תקבלו אישור קבלה מרכזת המוסמך. במקביל להודעה זו, תקבלו בדואר פנקס תשלומים לשכר הלימוד. מימוש הקבלה לאוניברסיטה תלויה בתשלום המקדמה (על חשבון שכר הלימוד). 

כללים ונהלים, תשע"ז  (PDF)

קובץ זה רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה של מוסיקולוגיה.

לרשימת הקורסים במסלול המוסמך המחקרי לחצו כאן

לרשימת הקורסים במסלול הלא מחקרי לחצו כאן

התכנית המשותפת עם בית הספר למנהל עסקים

תמיד רציתם ללמוד מוסיקולוגיה ולא ידעתם מה עושים עם זה? בשנת הלימודים תשע"ה נחנכה בחוג למוסיקולוגיה תכנית לימודים חדשה המשלבת לימודי תואר ראשון במנהל עסקים ובתחום האמנויות עם דגש במוסיקולוגיה. זוהי תכנית ייחודית שאין לה מקבילה בשום אוניברסיטה אחרת בארץ, המציעה לכם את כל היתרונות של תואר ראשון נפרד בכל אחד מן התחומים ובנוסף לכך מכשירה אתכם לעבודה כמנהלי מוסדות אמנות.

השכלתם של בוגרי התכנית משלבת הבנה עסקית ואמנותית של האופנים בהם מוסדות תרבות ואמנות מאורגנים ומנוהלים. הסטודנטים נחשפים להקשרים תרבותיים, ליצירות אמנות ולשאלות של ביצוע ושל ערך האמנות. כך הם רוכשים מערך כישורים מגוון וייחודי שמבדל אותם בשוק המנהלים הצעירים והופך אותם למומחים בתחום ולבעלי ראיה חדשנית, מקורית ויצירתית. לידע עסקי ואמנותי משולב זה חשיבות מכרעת ליכולת לנהל בהצלחה מוסדות תרבות ולקדם יוזמות אמנותיות שונות בהצלחה אמנותית וכלכלית. התכנית כוללת גם פרויקט התמחות מעשית בליווי אנשי מקצוע, שבמסגרתה זוכים הסטודנטים להתנסות בעבודה בשטח במוסד תרבות ישראלי. כל אלה יסייעו לבוגרי התכנית להשתלב בעשייה האמנותית בארץ ולהשפיע עליה.

איש עם גיטרה

התכנית גם מציעה לתלמידים מצטיינים את האפשרות לעבור בשנה השלישית ללימודיהם למסלול מיוחד לתואר שני ובמסגרתו לסיים תואר מוסמך במנהל עסקים (MBA) בתוך ארבע שנים מתחילת הלימודים או להמשיך ללימודי תואר מוסמך (MA) במוסיקולוגיה.

למידע נוסף, אנא פנו לגב' קרן כהן, הרכזת האקדמית של התכנית המשותפת במנהל עסקים ואמנויות,

בכתובת: Keren.Cohen@mail.huji.ac.il